


ARMOR Replacement strap for Apple Watch
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Replacement strap for Apple Watch
- 42–49 mm version: fits wrists from 150 to 220 mm, compatible with Apple Watch up to Series 3 (42 mm) and Series 4 and later (44–45–46–49 mm)
- Made of durable, waterproof silicone
- Sweat-resistant with breathable channels
- Adjustable strap
- Satin-finished metal buckle, extra-durable
The ARMOR strap is perfect for anyone looking for a durable solution for their Apple Watch, whether it's for everyday use or sports activities. Made of waterproof silicone, this strap is sweat-resistant, making it ideal for wearing your Apple Watch even during workouts.
Its rugged, ribbed finish gives it a sporty look while the ultra-resistant metal buckle with satin finish ensures comfort and long-lasting durability.
This strap is suitable for all Apple Watch models from Series 4 onwards with a 44–49 mm case, as well as models up to Series 3 with a 42 mm case. The Armor strap is adjustable and fits wrists measuring from 150 to 220 mm.
| Closure | Buckle closure |
| Material | Silicone, Zinc Alloy |
| Suited For | Apple Watch |
| Weight | 20 g |
| Height Master | 190 mm |
| Height Inner | 90 mm |
| Height Pack | 200 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 3830 g |
| Weight Inner | 440 g |
| Weight Pack | 60 g |
| Width Master | 220 mm |
| Width Inner | 90 mm |
| Width Pack | 40 mm |
| Depth Master | 380 mm |
| Depth Inner | 210 mm |
| Depth Pack | 80 mm |
Choose options




The perfect strap for sports

Color, practicality and fit
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones