



Titan Band for Apple Watch, Apple Watch Ultra, and Ultra 2
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- Designed for Apple Watch Ultra and Ultra 2
- Compatible with 42, 44, 45 and 49 mm Apple Watch
- Magnetic Closure
- Stainless steel with titanium effect
- Available for repair purposes for all Apple Watch series
- Apple Watch is a trademark of Apple Inc
Looking for a strap that pairs perfectly with your Apple Watch Ultra? Discover the Titan strap.
This strap is designed for the Apple Watch Ultra and Ultra 2, but is also compatible with the 42, 44, 45 and 49mm Apple Watches. One size fits all thanks to the innovative mesh system that can be removed without using tools. In fact, the individual links can be detached independently, thanks to a quick release system positioned inside each of them. While you wear Titan, you won't even notice these thin inserts.
Titan is made from stainless steel finished in titanium effect. The result of this process is that the colour of the strap is identical to that of the Apple Watch Ultra case. Titan's extremely sporty design enhances the quality materials it is made of. Moreover, stainless steel is synonymous with extreme strength, combined with maximum comfort thanks to the highly customisable adjustment options.
To add extra comfort, the closure is magnetic so it is extremely easy to use and incredibly secure once closed. If you are looking for a strap that best enhances your Apple Watch, Titan is the one for you!
| Height | 19,4 cm |
| Suited For | Apple Watch |
| Weight | 20 g |
| Width | 3,4 cm |
| Height Master | 200 mm |
| Height Inner | 80 mm |
| Height Pack | 230 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 7525 g |
| Weight Inner | 830 g |
| Weight Pack | 130 g |
| Width Master | 250 mm |
| Width Inner | 140 mm |
| Width Pack | 30 mm |
| Depth Master | 560 mm |
| Depth Inner | 240 mm |
| Depth Pack | 70 mm |
Choose options




Titan Band for Apple Watch, Apple Watch Ultra, and Ultra 2
Sale price€99,95

Design

Innovative
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
