

















Cover Gradient for iPhone 15 Pro
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- Made of PC + TPU
- Premium protection from scratches and impact
- Gradient effect: colour gradient
- Raised edges to protect camera and screen
- Compatible with MagSafe technology: allows quick connection to iPhone, wireless charging base and MagSafe compatible accessories
The Gradient cover for iPhone 15 Pro by Puro is the perfect accessory for those seeking a solution that provides complete protection and MagSafe charging without compromising on style. Discover the 4 reasons that make the silver Gradient cover the perfect choice for your iPhone 15 Pro:
1. Premium Protection: It is made with durable and high-quality materials, ensuring complete protection for your iPhone 15 Pro. The raised edges secure the safety of the camera lenses, protecting them from scratches and impacts.
2. MagSafe Compatibility: The cover is designed to ensure perfect compatibility with MagSafe technology. You can therefore use all the features of your iPhone without having to remove the cover, enjoying a limitless user experience.
3. Unique Style: Not only functional protection but also an attractive and distinctive design. The gradient color effect creates a pleasant visual effect that adds character to your smartphone.
4. Secure Grip: The edges of the cover are specifically designed to provide a secure and non-slip grip, even for more distracted hands.
Add style, security, and functionality to your iPhone 15 Pro by choosing the Gradient cover by Puro.
| Height | 14,27 cm |
| Finishing Feature | Wireless charging compatible, Compatible with installed screen protector |
| Material | PC, TPU |
| Other Features | Wireless Charge Compatible |
| Weight | 20 g |
| Width | 6,7 cm |
| Height Master | 260 mm |
| Height Inner | 120 mm |
| Height Pack | 190 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 4685 g |
| Weight Inner | 505 g |
| Weight Pack | 70 g |
| Width Master | 230 mm |
| Width Inner | 110 mm |
| Width Pack | 30 mm |
| Depth Master | 430 mm |
| Depth Inner | 210 mm |
| Depth Pack | 110 mm |
Choose options


















Cover Gradient for iPhone 15 Pro
Sale price€34,95

Raised and flexible frame: guaranteed protection!

Compatible with MagSafe technology
Wireless Earphones
Stereo Earphones
Externale Loudspeaker
