


Cover 03 MAG for iPhone 16 Pro
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Compatible with the magsafe technology
- Frosted transparent finish
- Material: 50% TPU, 50% recycled TPU, and magnets
- Anti-scratch
- Ultrathin
- Featherweight
Choose the 0.3 MAG cover compatible with magsafe technology for iPhone 16 Pro, the perfect combination of protection and technology.
Read the 3 good reasons to choose the Cover 0.3 MAG of Puro for iPhone 16 Pro:
1. Design and Elegance: the cover adapts to your device protecting it from bumps and scratches and ensuring maximum fit.
2. Magsafe compatibility: the cover is designed to fit perfectly to the magnets of your iPhone 16 Plus, allowing a safe charge without removing the case and the use of all accessories compatible with magsafe.
3. Recycled Material: if you too are passionate about sustainability and want to enhance products made of recycled materials, the ultra-slim cover 0.3 MAG by Puro is perfect. Made in compliance with environmental and social criteria extended to all stages of the production chain.
The cover compatible with magsafe technology is designed for lovers of technology and simplicity, as well as perfect to protect your new iPhone 16 Pro with style and elegance.
| Height | 15 cm |
| Finishing Feature | Antiscratch, Dustproof, Matt, Lightweight |
| Material | Magnets, TPU + RECYCLED TPU |
| Other Features | MagSafe technology compatible |
| Weight | 20 g |
| Width | 7,4 cm |
| Height Master | 250 mm |
| Height Inner | 230 mm |
| Height Pack | 190 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 4850 g |
| Weight Inner | 555 g |
| Weight Pack | 85 g |
| Width Master | 270 mm |
| Width Inner | 110 mm |
| Width Pack | 20 mm |
| Depth Master | 460 mm |
| Depth Inner | 130 mm |
| Depth Pack | 60 mm |
Choose options




Transparent and magnetic

Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
