


























Cover Gradient for iPhone 17
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Made of PC + TPU
- Premium protection from scratches and impact
- Gradient effect: colour gradient
- Raised edges to protect camera and screen
- Compatible with MagSafe technology: allows quick connection to iPhone, wireless charging base and MagSafe compatible accessories
If you are looking for a cover that combines protection and compatibility with magsafe charging, the Gradient cover for iPhone 17 is the right choice for you!
Here are the 3 reasons that make the Gradient cover the ideal choice for your device:
1. Premium protection: The raised edges ensure the safety of the camera lenses and the tight edges ensure a firm grip of the phone. The magsafe gradient cover is made of durable, high-quality materials, ensuring complete protection for your device.
2. Magsafe compatibility: Gradient cover is compatible with magsafe technology, so you can easily charge your smartphone on the go with the magnetic hook system.
3. Unique style: not only functional protection, but also elegant design: matte gradient gradient creates a pleasant effect that perfectly matches the colors of the iPhone 17.
Choose the Puro Gradient Cover for your iPhone 17: the perfect combination of protection and style!
| Height | 15,2 cm |
| Finishing Feature | Wireless charging compatible, Compatible with installed screen protector |
| Material | PC, TPU |
| Other Features | Wireless Charge Compatible |
| Weight | 20 g |
| Width | 7,4 cm |
| Height Master | 260 mm |
| Height Inner | 120 mm |
| Height Pack | 195 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 4765 g |
| Weight Inner | 535 g |
| Weight Pack | 80 g |
| Width Master | 230 mm |
| Width Inner | 110 mm |
| Width Pack | 15 mm |
| Depth Master | 430 mm |
| Depth Inner | 210 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options




























Raised and flexible frame: guaranteed protection!

Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
