
Cover Icon Mag Pro for iPhone 16 Pro
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Flexible and soft-touch silicone
- Scratch-resistant microfiber interior
- Protects the device on all sides
- Raised metallic-effect frame for camera protection
- MagSafe compatible: Allows quick attachment to iPhone, wireless charging base, and compatible MagSafe accessories.
The Icon Mag Pro cover for iPhone 16 Pro is the ideal accessory for those looking for a solution that guarantees complete protection, a pleasant soft touch effect and magsafe charging.
Here are the 3 reasons why it’s perfect for your device:
1. Valuable Details: The Icon Mag Pro cover is made of soft-touch liquid silicone, soft to the touch, while the inside has an anti-scratch microfiber coating layer that provides extra protection to your iPhone. Completely wraps the smartphone, including the camera, thanks to the raised edges with metallic effect.
2. Magsafe Compatibility: Maximize the magsafe experience with Icon Mag Pro cover, specially designed for perfect compatibility and enjoy all the features of your iPhone without the need to remove the cover. Get the most out of your device with no limits or interruptions.
3. Sophisticated design: enhances the aesthetic of your iPhone 16 with the elegant design of the Icon Mag Pro covers: they not only offer premium protection, but are a symbol of style and refinement.
Choose the quality and elegance of the Icon Mag Pro collection and make your iPhone 16 Pro a real symbol of style and prestige: it is the ideal choice for those looking for the perfect combination of style, functionality and security.
| Height | 15,2 cm |
| Finishing Feature | Wireless charging compatible, Compatible with installed screen protector, Fast-Touch Silicone |
| Internal Material | Microfiber |
| Material | Liquid Silicone |
| Other Features | MagSafe technology compatible |
| Weight | 20 g |
| Width | 7,4 cm |
| Height Master | 250 mm |
| Height Inner | 110 mm |
| Height Pack | 180 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 5435 g |
| Weight Inner | 625 g |
| Weight Pack | 90 g |
| Width Master | 240 mm |
| Width Inner | 120 mm |
| Width Pack | 40 mm |
| Depth Master | 450 mm |
| Depth Inner | 210 mm |
| Depth Pack | 120 mm |
Choose options


Matching color: the accessories set for iPhone

Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
