Cover ICON MAG PRO for iPhone 17-pro
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Flexible and soft-touch silicone
- Scratch-resistant microfiber interior
- Protects the device on all sides
- Raised metallic-effect frame for camera protection
- Magnetic charging compatibility: Allows quick attachment of wireless charging base, and accessories compatible with magnetic charging.
The Icon Mag Pro cover for iPhone 17 Pro is the perfect solution for those looking for a protective cover that combines elegance and compatibility with magsafe technology. Discover 3 reasons to buy the Icon Mag Pro cover:
1. Valuable Details: The Icon Mag Pro cover is made of soft-touch liquid silicone, soft to the touch, while the inside has an anti-scratch microfiber coating layer that provides extra protection to your iPhone. Completely wraps the smartphone, including the camera, thanks to the raised edges with metallic effect.
2. Magsafe Compatibility: Maximize the magsafe experience with Icon Mag Pro cover, specially designed for perfect compatibility and enjoy all the features of your iPhone without the need to remove the cover. Get the most out of your device with no limits or interruptions.
3. Sophisticated design: enhances the aesthetic of your iPhone 17 Pro with the elegant design of the Icon Mag Pro covers: they not only offer premium protection, but are a symbol of style and refinement.
Choose the quality and elegance of the Icon Mag Pro collection and make your iPhone 17 Pro a true symbol of style: it is the perfect combination of design, functionality and security.
| Finishing Feature | Wireless charging compatible, Compatible with installed screen protector, Fast-Touch Silicone |
| Internal Material | Microfiber |
| Material | Liquid Silicone |
| Other Features | MagSafe technology compatible |
| Weight | 20 g |
| Height Master | 260 mm |
| Height Inner | 120 mm |
| Height Pack | 200 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 5480 g |
| Weight Inner | 630 g |
| Weight Pack | 95 g |
| Width Master | 250 mm |
| Width Inner | 120 mm |
| Width Pack | 18 mm |
| Depth Master | 430 mm |
| Depth Inner | 220 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options

Matching Color: The iPhone Accessory Set

Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
