ICON MAG cover for Samsung S25
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- Flexible and soft touch silicone
- Internal in scratch-resistant microfiber
- Protects the device on all sides
- Raised frame to protect the camera
- Compatible with magnetic charging technology: allows quick connection to your smartphone, wireless charging base and accessories compatible with magnetic charging technology
The ICON MAG case for Samsung S25 is perfect for those looking for a solution that provides complete protection, a comfy soft touch effect and magnetic charging. Yes, the Icon Mag case has many pluses, including that it is also compatible with magnetic charging and is perfect to pair with the 5000 mAh Power Mag
Made of liquid silicone that is soft and pleasant to the touch, the cover inside features a layer of scratch-resistant microfiber lining to further protect the Samsung S25 even when inside the case.
Extremely durable and closed on all sides , thanks to the raised frame, the camera is also protected, and the soft silicone buttons are easy to press.
If you want to know more about magnetic charging technology , here you can find lots of useful information about compatible accessories and how the internal magnetic rings work, thanks to which you can magnetically attach your smartphone to the charging accessory, holding it firmly in place.
| Height | 15 cm |
| Finishing Feature | Wireless charging compatible, Compatible with installed screen protector, Fast-Touch Silicone |
| Internal Material | Microfiber |
| Material | Liquid Silicone |
| Other Features | MagSafe technology compatible |
| Weight | 20 g |
| Width | 7,5 cm |
| EAN: | 8018417499838 |
| Height Master | 260 mm |
| Height Inner | 120 mm |
| Height Pack | 200 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 5575 g |
| Weight Inner | 645 g |
| Weight Pack | 100 g |
| Width Master | 240 mm |
| Width Inner | 110 mm |
| Width Pack | 15 mm |
| Depth Master | 450 mm |
| Depth Inner | 220 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options
ICON MAG cover for Samsung S25
Sale price€29,95
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones