
Antimicrobial Tempered Glass for iPhone 13 Pro Max
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- Antimicrobial formula prevents bacteria from proliferating on the surface
- Kills up to 99.9% of surface-borne germs and bacteria
- 100% glass - 9H hardness
- Oleophobic, anti-bubble and anti-scratch
- Unbreakable, impact-resistant glass
- 3 times more impact resistant
- Bevelled corners
- Compatible with the phone’s cover
If you're looking for glass that protects the screen of your new iPhone 13 Pro Max, but stands out for its properties, then you've come to the right place.
Puro's tempered glass for iPhone 13 Pro Max not only protects the screen of your smartphone, but thanks to its anti-bacterial formula, it also protects you from germs and bacteria.
Made from 100% shatterproof and scratch-resistant glass, it has a hardness of 9H and its rounded corners make it compatible with the case you're wearing.
| Height | 15,73 cm |
| Material | 100 Glass 9H |
| Weight | 20 g |
| Width | 7,445 cm |
| EAN: | 8033830303463 |
| Height Master | 250 mm |
| Height Inner | 220 mm |
| Height Pack | 190 mm |
| Amount Master | 126 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 8645 g |
| Weight Inner | 355 g |
| Weight Pack | 50 g |
| Width Master | 360 mm |
| Width Inner | 80 mm |
| Width Pack | 30 mm |
| Depth Master | 590 mm |
| Depth Inner | 110 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options

Antimicrobial Tempered Glass for iPhone 13 Pro Max
Sale price€19,99
Wireless Earphones
Stereo Earphones
Externale Loudspeaker