
Standard Tempered Glass for Apple Watch Ultra and Ultra 2
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- Compatible with Apple Watch Ultra and Apple Watch Ultra 2
- 100% 9H hardness glass
- Makes the screen up to 3 times more resistant
- Protects from scratches
- Oil repellent
Protect the screen of your Apple Watch Ultra and Apple Watch Ultra 2 with Puro's Standard Tempered Glass.
The protective glass for the Apple Watch makes its screen up to 3 times stronger and is ultra-clear to ensure an excellent touch-screen experience.
Puro's Standard Protection is made of 100% glass with 9H hardness, is the ideal solution to protect the Apple Watch from scratches and is oil repellent.
| Material | 100 Glass 9H |
| Weight | 15 g |
| Height Master | 270 mm |
| Height Inner | 250 mm |
| Height Pack | 120 mm |
| Amount Master | 160 Pz |
| Amount Inner | 10 Pz |
| Weight Master | 6355 g |
| Weight Inner | 355 g |
| Weight Pack | 35 g |
| Width Master | 370 mm |
| Width Inner | 100 mm |
| Width Pack | 120 mm |
| Depth Master | 470 mm |
| Depth Inner | 120 mm |
| Depth Pack | 70 mm |
Choose options

Standard Tempered Glass for Apple Watch Ultra and Ultra 2
Sale price€14,99

Protection 9h

Simple application
Wireless Earphones
Stereo Earphones
Externale Loudspeaker