


500ml "Hydro 5" stainless steel hermetic thermal bottle
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days (except islands)
- Thermal bottle with double wall in 18/8 stainless steel, for food use
- Keeps drinks hot for 12 hours and cold for 24 hours
- BPA Free: Bisphenol free
- Airtight cap
- Sweat-free design: no condensation
- Easily portable with the flexible silicone strap
- Soft touch effect and matte finish, available in different colours
Perfect for cold or hot drinks
Enjoy your favourite cold or hot drinks even when you're out and about throughout the day thanks to this thermal water bottle. The Puro Hydro 5 maintains the temperature. Stay hydrated all year.
Carry it with you throughout the day
This 500ml water bottle is perfect for accompanying you in your daily routine, from the office to the gym or during your yoga and Pilates classes. Thanks to the comfortable and practical silicone lace, it is easily transportable and the airtight cap ensures perfect insulation, thus eliminating the risk of any leaks.
Quality and attention to detail
This water bottle with a soft-touch effect is made of 18/8 food-grade stainless steel, a high-quality material that makes it resistant and perfect for everyday use. You can also refill it with different drinks each time you use it without worrying about odour or flavour transfer.
Thanks to the matte finish, the Hydro 5 is an elegant and discreet accessory, perfect for those who want to always have their favourite drinks with them. Available in different colours to match all your Puro accessories: choose the perfect matching colour!
Key features
- Thermal bottle with double wall in 18/8 stainless steel, for food use
- Keeps drinks hot for 12 hours and cold for 24 hours
- BPA Free: Bisphenol free
- Airtight cap
- Sweat-free design: no condensation
- Easily portable with the flexible silicone strap
- Soft touch effect and matte finish, available in different colours
Note: Avoid contact with sharp or abrasive objects: they may scratch the surface of the bottle.
| Height Master | 270 mm |
| Height Inner | 250 mm |
| Height Pack | 250 mm |
| Amount Master | 20 Pz |
| Amount Inner | 1 Pz |
| Weight Master | 7575 g |
| Weight Inner | 345 g |
| Weight Pack | 345 g |
| Width Master | 340 mm |
| Width Inner | 90 mm |
| Width Pack | 90 mm |
| Depth Master | 440 mm |
| Depth Inner | 90 mm |
| Depth Pack | 90 mm |
Choose options




Hydro: la borraccia termica in matching color
Wireless Earphones
Stereo Earphones
Externale Loudspeaker