








Cover Gradient for iPhone 15 Pro
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- Made of PC + TPU
- Premium protection from scratches and impact
- Gradient effect: colour gradient
- Raised edges to protect camera and screen
- Compatible with MagSafe technology: allows quick connection to iPhone, wireless charging base and MagSafe compatible accessories
The Gradient cover for iPhone 15 Pro by Puro is the perfect accessory for those seeking a solution that provides complete protection and MagSafe charging without compromising on style. Discover the 4 reasons that make the silver Gradient cover the perfect choice for your iPhone 15 Pro:
1. Premium Protection: It is made with durable and high-quality materials, ensuring complete protection for your iPhone 15 Pro. The raised edges secure the safety of the camera lenses, protecting them from scratches and impacts.
2. MagSafe Compatibility: The cover is designed to ensure perfect compatibility with MagSafe technology. You can therefore use all the features of your iPhone without having to remove the cover, enjoying a limitless user experience.
3. Unique Style: Not only functional protection but also an attractive and distinctive design. The gradient color effect creates a pleasant visual effect that adds character to your smartphone.
4. Secure Grip: The edges of the cover are specifically designed to provide a secure and non-slip grip, even for more distracted hands.
Add style, security, and functionality to your iPhone 15 Pro by choosing the Gradient cover by Puro.
| Height | 14,27 cm |
| Finishing Feature | Wireless charging compatible, Compatible with installed screen protector |
| Material | PC, TPU |
| Other Features | Wireless Charge Compatible |
| Weight | 20 g |
| Width | 6,7 cm |
| Height Master | 260 mm |
| Height Inner | 120 mm |
| Height Pack | 190 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 4685 g |
| Weight Inner | 505 g |
| Weight Pack | 70 g |
| Width Master | 230 mm |
| Width Inner | 110 mm |
| Width Pack | 30 mm |
| Depth Master | 430 mm |
| Depth Inner | 210 mm |
| Depth Pack | 110 mm |
Choose options









Cover Gradient for iPhone 15 Pro
Sale price€34,95

Raised and flexible frame: guaranteed protection!

Compatible with MagSafe technology
Tempered Glass for Smartphones
Tempered Glass for Smartwatches
AirTag Keychain
Phone Straps and Pockets
Replacement Watch Bands for Apple Watch
Replacement Watch Bands for Smartwatch
Charger for Apple Watch
Find Me Tracker
Mag Wallet
Charging Cables
Wall Chargers
Car Chargers
Car Holder
Power Bank
Desk Holder
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Outdoor Thermal Bottle - 500 ml
Hydro 5 Thermal Bottle – 500 ml
Hydro 7 Thermal Bottle – 750 ml
Hydro 10 Thermal Bottle – 1000 ml
Cases for MacBook
Laptop Sleeves
ByDay Classic Backpack
ByDay Pro Backpack
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
