


Detachable Wallet Case for iPhone 15 Pro
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- Removable PC+TPU cover
- Front flap with magnetic closure
- Premium quality soft touch leatherette
- Multipocket: 3 pockets for cards + central pocket for banknotes
- Enables calls even with the front flap closed
- Free access to the camera
- Wireless charging-compatible
- Does not demagnetize credit cards
Discover the Wallter Detachable 2 in 1 case for iPhone 15 Pro: an essential accessory. The Wallet Detachable 2 in 1 is the perfect solution for those who want protection, style, and organization in a single product. Thanks to its innovative magnetic system, the cover can be easily detached from the case and used separately. Made from natural-effect, soft-touch textured material, the Wallet Detachable also offers three card slots and a banknote pocket. You can easily access the main controls, such as the camera, even with the front flap closed. Additionally, the cover can be used separately for wireless charging. Learn more about the iPhone 15 Pro case by Puro and protect your smartphone with style.
| Coupling | Magnetic |
| Height | 14,27 cm |
| Card Slot | true |
| Closure | Book - Magnetic |
| Finishing Feature | Calls allowed with closed front flap, Wireless charging compatible, Detachable cover, Soft-touch effect, Front and back protection, Holder pocket card and wallet, Free access to the camera, Multipocket, Does not demagnetise cards |
| Material | PC + PU |
| Money Slot | true |
| Type | Book case |
| Weight | 80 g |
| Width | 6,7 cm |
| Height Master | 280 mm |
| Height Inner | 120 mm |
| Height Pack | 190 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 9075 g |
| Weight Inner | 1040 g |
| Weight Pack | 155 g |
| Width Master | 360 mm |
| Width Inner | 170 mm |
| Width Pack | 40 mm |
| Depth Master | 440 mm |
| Depth Inner | 220 mm |
| Depth Pack | 120 mm |
Choose options



Detachable Wallet Case for iPhone 15 Pro
Sale price€29,95
2 Accessories in 1
Protection and elegance
Tempered Glass for Smartphones
Tempered Glass for Smartwatches
AirTag Keychain
Phone Straps and Pockets
Replacement Watch Bands for Apple Watch
Replacement Watch Bands for Smartwatch
Charger for Apple Watch
Find Me Tracker
Mag Wallet
Charging Cables
Wall Chargers
Car Chargers
Car Holder
Power Bank
Desk Holder
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Outdoor Thermal Bottle - 500 ml
Hydro 5 Thermal Bottle – 500 ml
Hydro 7 Thermal Bottle – 750 ml
Hydro 10 Thermal Bottle – 1000 ml
Cases for MacBook
Laptop Sleeves
ByDay Classic Backpack
ByDay Pro Backpack
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones