
Antimicrobial Tempered Glass for iPhone 15 Pro
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- Antimicrobial formula prevents bacteria from proliferating on the surface
- Kills up to 99.9% of surface-borne germs and bacteria
- 100% glass - 9H hardness
- Oleophobic, anti-bubble and anti-scratch
- Unbreakable, impact-resistant glass
- 3 times more impact resistant
- Bevelled corners
- Compatible with the phone’s cover
Protect your iPhone 15 Pro with Puro’s antimicrobial tempered glass and discover four compelling reasons why it is worth buying:
1. Extreme impact resistance: This tempered glass is three times more resistant to impacts than traditional protections, offering superior protection for your iPhone 15 Pro. Made of 100% unbreakable glass with a hardness of 9H, it guarantees reliable protection against scratches, shocks and accidental impacts.
2. Advanced hygiene: Antimicrobial formula applied to the tempered glass prevents bacteria from proliferating on the surface and kills up to 99.9% of germs and bacteria present. Protect yourself and your device from unwanted pathogens and enjoy a more hygienic environment.
3. Simple and bubble-free application: Due to its anti-bubble formula, the application of Puro’s antimicrobial tempered glass is a breeze. You can apply it without worrying about annoying air bubbles, obtaining a smooth surface and free of imperfections.
4. Full and durable protection: This tempered glass is oleophobic and scratch-resistant, rejecting fingerprints and protecting the screen from signs of wear. In addition, its bevelled corners ensure a complete and uniform protection for your iPhone 15 Pro.
Compatibility with phone covers makes the experience even more convenient. Choose Puro’s antimicrobial tempered glass for exceptional protection, a hygienic environment, trouble-free application and durability. With its 9H hardness, impact resistance, antimicrobial treatment and scratch-resistant properties, you will not be able to do without this cutting-edge solution for the protection of your iPhone 15 Pro.
| Height | 14,27 cm |
| Material | 100 Glass 9H |
| Weight | 15 g |
| Width | 6,7 cm |
| EAN: | 8018417455940 |
| Height Master | 240 mm |
| Height Inner | 220 mm |
| Height Pack | 160 mm |
| Amount Master | 126 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 7935 g |
| Weight Inner | 340 g |
| Weight Pack | 50 g |
| Width Master | 370 mm |
| Width Inner | 80 mm |
| Width Pack | 20 mm |
| Depth Master | 590 mm |
| Depth Inner | 110 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options

Antimicrobial Tempered Glass for iPhone 15 Pro
Sale price€19,99
Tempered Glass for Smartphones
Tempered Glass for Smartwatches
AirTag Keychain
Phone Straps and Pockets
Replacement Watch Bands for Apple Watch
Replacement Watch Bands for Smartwatch
Charger for Apple Watch
Find Me Tracker
Mag Wallet
Charging Cables
Wall Chargers
Car Chargers
Car Holder
Power Bank
Desk Holder
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Outdoor Thermal Bottle - 500 ml
Hydro 5 Thermal Bottle – 500 ml
Hydro 7 Thermal Bottle – 750 ml
Hydro 10 Thermal Bottle – 1000 ml
Cases for MacBook
Laptop Sleeves
ByDay Classic Backpack
ByDay Pro Backpack
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones