






Flexible D3O Tempered Glass for iPhone 15, iPhone 15 Pro and iPhone 16
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Black frame
- Scratch and Fingerprint Protection
- Protects against impacts, scratches and bumps
- 100% D3O tempered glass
- Fits in any case
- Totally transparent
Looking for reliable screen protection for your iPhone 15, iPhone 15 Pro or iPhone 16? Discover Puro's Flexible Transparent Glass D3O with Black Frame!
Look at these 3 reasons why you should choose it:
1. Nano Glass Flexible: Thanks to the use of D3O material that makes tempered glass flexible, the bumps are absorbed avoiding damage to the iPhone screen.
2. 3 times more protected screen: maximum protection possible.
3. Anti-scratch and Anti-fingerprint: Leaves no fingerprints and takes no scratches.
Get maximum protection for your iPhone screen by purchasing the D3O flexible glass. Your iPhone screen has never been so safe!
| Height | 14,2 cm |
| Finishing Feature | anti-fingerprint, Antiscratch |
| Material | Tempered glass with D3O® |
| Weight | 15 g |
| Width | 6,7 cm |
| EAN: | 8018417485497 |
| Height Master | 250 mm |
| Height Inner | 210 mm |
| Height Pack | 200 mm |
| Amount Master | 126 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 8275 g |
| Weight Inner | 370 g |
| Weight Pack | 60 g |
| Width Master | 360 mm |
| Width Inner | 80 mm |
| Width Pack | 30 mm |
| Depth Master | 800 mm |
| Depth Inner | 110 mm |
| Depth Pack | 110 mm |
Choose options
Tempered Glass for Smartphones
Tempered Glass for Smartwatches
AirTag Keychain
Phone Straps and Pockets
Replacement Watch Bands for Apple Watch
Replacement Watch Bands for Smartwatch
Charger for Apple Watch
Find Me Tracker
Mag Wallet
Charging Cables
Wall Chargers
Car Chargers
Car Holder
Power Bank
Desk Holder
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Outdoor Thermal Bottle - 500 ml
Hydro 5 Thermal Bottle – 500 ml
Hydro 7 Thermal Bottle – 750 ml
Hydro 10 Thermal Bottle – 1000 ml
Cases for MacBook
Laptop Sleeves
ByDay Classic Backpack
ByDay Pro Backpack
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones