


Cover 03 MAG iPhone 16
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Compatible with the magsafe technology
- Frosted transparent finish
- Material: 50% TPU, 50% recycled TPU, and magnets
- Anti-scratch
- Ultrathin
- Featherweight
Choose the MagSafe compatible 0.3 MAG cover for iPhone 16, the perfect combination of protection and technology.
Look at 3 good reasons to choose the MagSafe Puro Cover for iPhone 16:
1. Design and Elegance: the case fits your iPhone 16 while protecting it from bumps and scratches, guaranteeing maximum wearability.
2. MagSafe compatibility: the case fits the magnets of your iPhone 16 perfectly, allowing safe charging without removing the case and the use of all MagSafe compatible accessories.
3. Recycled Material: If you too are passionate about sustainability and want to value products made from recycled materials, Puro's ultra-slim 0.3 MAG case is perfect for you. Made in compliance with environmental and social criteria extended to all stages of the production chain.
Designed for lovers of technology and simplicity, the MagSafe technology compatible case is perfect for protecting your new iPhone 16 with style and elegance.
| Height | 15 cm |
| Finishing Feature | Antiscratch, Dustproof, Matt, Lightweight |
| Material | Magnets, TPU + RECYCLED TPU |
| Other Features | MagSafe technology compatible |
| Weight | 20 g |
| Width | 7,5 cm |
| Height Master | 250 mm |
| Height Inner | 220 mm |
| Height Pack | 190 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 4875 g |
| Weight Inner | 555 g |
| Weight Pack | 90 g |
| Width Master | 260 mm |
| Width Inner | 110 mm |
| Width Pack | 15 mm |
| Depth Master | 460 mm |
| Depth Inner | 120 mm |
| Depth Pack | 110 mm |
Choose options




Transparent and magnetic

Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
