


Cover 03 MAG for iPhone 16 Plus
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Compatible with the magsafe technology
- Frosted transparent finish
- Material: 50% TPU, 50% recycled TPU, and magnets
- Anti-scratch
- Ultrathin
- Featherweight
Choose the 0.3 MAG cover compatible with magsafe technology for iPhone 16 Plus, the perfect combination of protection and technology.
Here are the 3 reasons to choose the Cover 0.3 MAG of Puro for iPhone 16 Plus:
1. Design and Elegance: the cover adapts to your device protecting it from bumps and scratches and ensuring maximum fit.
2. Magsafe compatibility: the cover is designed to fit perfectly to the magnets of your iPhone 16 Plus, allowing a safe charge without removing the case and the use of all accessories compatible with magsafe.
3. Recycled Material: if you too are passionate about sustainability and want to enhance products made of recycled materials, the ultra-slim cover 0.3 MAG by Puro is perfect. Made in compliance with environmental and social criteria extended to all stages of the production chain.
Designed for lovers of technology and simplicity, the cover compatible with magsafe technology is perfect to protect your new iPhone 16 Plus with style and elegance.
| Height | 15,67 cm |
| Finishing Feature | Antiscratch, Dustproof, Matt, Lightweight |
| Material | Magnets, TPU + RECYCLED TPU |
| Other Features | MagSafe technology compatible |
| Weight | 20 g |
| Width | 7,39 cm |
| Height Master | 270 mm |
| Height Inner | 120 mm |
| Height Pack | 200 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 4440 g |
| Weight Inner | 505 g |
| Weight Pack | 75 g |
| Width Master | 230 mm |
| Width Inner | 110 mm |
| Width Pack | 15 mm |
| Depth Master | 430 mm |
| Depth Inner | 210 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options




Transparent and magnetic

Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
