





Cover Daylight for iPhone 16 Pro
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Polycarbonate core
- Semi transparent, soft matte
- Surface soft to the touch
- Rigid edges
- Anti fingerprints
- Raised camera edges
- Compatibility magsafe
The Cover Daylight for iPhone 16 Pro Max with soft matte effect and compatible with magsafe technology is perfect if you are looking for a combination of elegance and practicality.
Here are the 3 good reasons to buy it:
1. Snap & Go: Perfect alignment with magsafe magnets that ensure wireless charging without removing the cover, plus compatibility with all magsafe accessories.
2. Flexible Design: Made with a semi-transparent matte effect design, the cover features a soft touch surface that is anti-fingerprint.
3. Total Protection: Despite its flexibility and softness, the cover provides optimal protection for your iPhone 16 Pro Max.
Made of soft silicone, it completely wraps the phone and camera, protecting it through the raised edges.
| Height | 16,6 cm |
| Finishing Feature | anti-fingerprint, Matt |
| Internal Material | Polycarbonate |
| Material | Liquid Silicone |
| Other Features | Compatible with MagSafe technology |
| Weight | 20 g |
| Width | 8 cm |
| Height Master | 260 mm |
| Height Inner | 120 mm |
| Height Pack | 200 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 5410 g |
| Weight Inner | 510 g |
| Weight Pack | 75 g |
| Width Master | 250 mm |
| Width Inner | 110 mm |
| Width Pack | 13 mm |
| Depth Master | 450 mm |
| Depth Inner | 210 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options







Flat design, Pro details

Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones