

















Cover Gradient for iPhone 15 Pro
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- Made of PC + TPU
- Premium protection from scratches and impact
- Gradient effect: colour gradient
- Raised edges to protect camera and screen
- Compatible with MagSafe technology: allows quick connection to iPhone, wireless charging base and MagSafe compatible accessories
The Gradient cover for iPhone 15 Pro by Puro is the perfect accessory for those seeking a solution that provides complete protection and MagSafe charging without compromising style.
Discover the 4 reasons that make the black Gradient cover the perfect choice for your iPhone 15 Pro:
1. Premium Protection: It is made with durable and high-quality materials, ensuring complete protection for your iPhone 15 Pro. The raised edges ensure the safety of the camera lenses, protecting them from scratches and impacts.
2. MagSafe Compatibility: The Gradient cover is designed to ensure perfect compatibility with MagSafe technology. You can therefore use all the features of your iPhone without having to remove the cover, enjoying a limitless user experience.
3. Unique Style: Not only functional protection but also an eye-catching and distinctive design. The gradient color effect creates a pleasant look that adds character to your smartphone.
4. Secure Grip: The edges of the cover have been specially designed to provide a secure and non-slip grip, even for the most distracted hands.
Add style, security, and functionality to your iPhone 15 Pro by choosing the Gradient cover by Puro.
| Height | 14,27 cm |
| Finishing Feature | Wireless charging compatible, Compatible with installed screen protector |
| Material | PC, TPU |
| Other Features | Wireless Charge Compatible |
| Weight | 20 g |
| Width | 6,7 cm |
| Height Master | 270 mm |
| Height Inner | 120 mm |
| Height Pack | 180 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 4745 g |
| Weight Inner | 520 g |
| Weight Pack | 75 g |
| Width Master | 220 mm |
| Width Inner | 100 mm |
| Width Pack | 50 mm |
| Depth Master | 440 mm |
| Depth Inner | 220 mm |
| Depth Pack | 110 mm |
Choose options


















Cover Gradient for iPhone 15 Pro
Sale price€34,95

Raised and flexible frame: guaranteed protection!

Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
