


























Cover Gradient for iPhone 16
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Made of PC + TPU
- Premium protection from scratches and impact
- Gradient effect: colour gradient
- Raised edges to protect camera and screen
- Compatible with MagSafe technology: allows quick connection to iPhone, wireless charging base and MagSafe compatible accessories
The Gradient cover for iPhone 16 by Puro is the perfect accessory for those looking for a solution that guarantees complete protection and magsafe charging.
Discover the 3 reasons that make the Gradient cover the ideal choice for your iPhone 16:
1. Premium Protection: Made from durable, high-quality materials, the cover offers complete protection for your iPhone 16. In particular, the raised edges ensure the safety of the camera lenses, and the tight edges ensure a firm grip of the phone.
2. Magsafe compatibility: Gradient cover is compatible with magsafe technology, so you can easily charge your smartphone on the go with the magnetic hook system.
3. Unique style: not only functional protection, but also elegant design: matte gradient gradient creates a pleasant effect that perfectly matches the colors of the iPhone 16.
Add style, protection and functionality to your iPhone 16 by choosing the Gradient cover by Puro!
| Height | 15 cm |
| Finishing Feature | Wireless charging compatible, Compatible with installed screen protector |
| Material | PC, TPU |
| Other Features | Wireless Charge Compatible |
| Weight | 20 g |
| Width | 7,4 cm |
| Height Master | 260 mm |
| Height Inner | 120 mm |
| Height Pack | 200 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 4785 g |
| Weight Inner | 540 g |
| Weight Pack | 80 g |
| Width Master | 230 mm |
| Width Inner | 120 mm |
| Width Pack | 13 mm |
| Depth Master | 430 mm |
| Depth Inner | 200 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options




























Raised and flexible frame: guaranteed protection!

Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
