





Protective Tempered Glass for iPhone 17 Pro Max Camera
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Individual lens protection
- Compatible with all covers
- Shock resistant
- Scratch resistant
- High definition
- Dustproof
- Lenses 3 times more protected than lenses without glass
- Absolute transparency
- Application mask included
Choose the complete protection for your iPhone 17 Pro Max by also protecting the camera with tempered glass: you will no longer have to fear that the camera will scratch at the slightest contact with the surface!
Discover 3 reasons that make it the perfect choice for protecting your iPhone:
1. Extreme Strength: It is designed to be unbreakable and shock resistant, ensuring reliable protection for iPhone camera. You will no longer have to worry about accidental scratches or damage during daily use.
2. Dust protection: The iPhone camera glass is designed to repel dust and debris, keeping your lenses clean and obstacle-free. You can take clear, distortion-free photos without the dust affecting the camera’s performance.
3. Lenses 3 times more protected: Camera lenses are very delicate components of your iPhone, with glass they are protected up to three times more than lenses without.
Choose Puro tempered glass to protect the camera of your iPhone 17 Pro Max, and don’t forget to buy the tempered glass for the iPhone screen!
| Height | 3,8 cm |
| Finishing Feature | Antiscratch, Dustproof, Impact protection, Total transparency |
| Included Accessories | Applicator |
| Material | 100 Glass 9H |
| Weight | 15 g |
| Width | 6,8 cm |
| EAN: | 8018417525902 |
| Height Master | 330 mm |
| Height Inner | 160 mm |
| Height Pack | 130 mm |
| Amount Master | 160 Pz |
| Amount Inner | 10 Pz |
| Weight Master | 6825 g |
| Weight Inner | 390 g |
| Weight Pack | 30 g |
| Width Master | 320 mm |
| Width Inner | 110 mm |
| Width Pack | 10 mm |
| Depth Master | 470 mm |
| Depth Inner | 140 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options






Tempered Glass for Smartphones
Tempered Glass for Smartwatches
AirTag Keychain
Phone Straps and Pockets
Replacement Watch Bands for Apple Watch
Replacement Watch Bands for Smartwatch
Charger for Apple Watch
Find Me Tracker
Mag Wallet
Charging Cables
Wall Chargers
Car Chargers
Car Holder
Power Bank
Desk Holder
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Outdoor Thermal Bottle - 500 ml
Hydro 5 Thermal Bottle – 500 ml
Hydro 7 Thermal Bottle – 750 ml
Hydro 10 Thermal Bottle – 1000 ml
Cases for MacBook
Laptop Sleeves
ByDay Classic Backpack
ByDay Pro Backpack
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones