

Power and Data Sync Fabrik 2.0 cable from USB-C to Lightning 1,2m
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- MFI certified
- Material: durable braided TPE fabric
- Maximum torsion resistance
- Anti-tangle
- Reinforced cable clamps
- Recharge and synchronise Apple devices
- USB-C and Lightning connectors - Power Delivery technology
- Data transfer rate: 480Mpbs
- Lifetime Warranty
- Length: 1.2 m
- Cable clip included
Learn about Puro's Fabrik iPhone cable with USB-C to Lightning connectors.
The cable is MFI certified to guarantee maximum performance, and is the ideal solution for powerful, fast and safe charging of all your Apple devices.
Puro's Fabrik cable is ultra-strong and anti-tangle: it is made to be indestructible thanks to its braided TPE fabric jacket and its connectors are well protected thanks to reinforced cable clamps.
At a length of 1.2m, the cable enables data transfer with a speed of 480Mbps.
| Height | 0,5 cm |
| Cable Length | 1,2 m |
| Connector 1 | Lightning, 1xUSB-C |
| Finishing Feature | anti-tangle, Flexible, Ultra-Resistant |
| Included Accessories | Cable clamp |
| Length | 120 cm |
| Material | TPE |
| Recharging Cable | USB-C - Lightning |
| Suited For | Compatible Apple devices |
| Technology | Power Delivery (PD) |
| Type | Cable |
| Weight | 20 g |
| Width | 0,5 cm |
| Height Master | 230 mm |
| Height Inner | 100 mm |
| Height Pack | 150 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 4115 g |
| Weight Inner | 465 g |
| Weight Pack | 70 g |
| Width Master | 280 mm |
| Width Inner | 120 mm |
| Width Pack | 90 mm |
| Depth Master | 340 mm |
| Depth Inner | 160 mm |
| Depth Pack | 30 mm |
Choose options


Power and Data Sync Fabrik 2.0 cable from USB-C to Lightning 1,2m
Sale price€24,95

Ultra-Strong

The Unbreakable Cable
Tempered Glass for Smartphones
Tempered Glass for Smartwatches
AirTag Keychain
Phone Straps and Pockets
Replacement Watch Bands for Apple Watch
Replacement Watch Bands for Smartwatch
Find Me Tracker
Mag Wallet
Charging Cables
Wall Chargers
Car Chargers
Car Holder
Power Bank
Desk Holder
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Thermal Bottle
Laptop Cases
Laptop Backpack
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
