


Cover Daylight for iPhone 16 Plus
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Polycarbonate core
- Semi transparent, soft matte
- Surface soft to the touch
- Rigid edges
- Anti fingerprints
- Raised camera edges
- Compatibility magsafe
The Daylight cover for iPhone 16 Plus is the essential accessory for those who want a cover that combines elegance and compatibility with magsafe technology.
Discover 3 good reasons to buy the new Daylight cover for iPhone 16 Plus:
1. Snap & Go: Perfect alignment with magsafe magnets that ensure wireless charging without removing the cover, plus compatibility with all magsafe accessories.
2. Flexible Design: Made with a semi-transparent matte effect design, the cover features a soft touch surface that is anti-fingerprint.
3. Total Protection: despite its flexibility and softness, the cover represents an optimal protection for your iPhone 16. Made of soft silicone, it completely wraps the phone and camera, protecting it through the raised edges.
Choose the quality and refinement of the Daylight collection for your iPhone 16 Plus!
| Height | 15,67 cm |
| Finishing Feature | anti-fingerprint, Matt |
| Internal Material | Polycarbonate |
| Material | Liquid Silicone |
| Other Features | Compatible with MagSafe technology |
| Weight | 20 g |
| Width | 7,39 cm |
| Height Master | 240 mm |
| Height Inner | 120 mm |
| Height Pack | 200 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 5485 g |
| Weight Inner | 510 g |
| Weight Pack | 75 g |
| Width Master | 250 mm |
| Width Inner | 110 mm |
| Width Pack | 13 mm |
| Depth Master | 450 mm |
| Depth Inner | 210 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options




Flat design, Pro details

Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
