
Cover Lite Mag for iPhone 14 Pro
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Full protection
- Made of durable TPU with reinforced corners
- Raised bezel for the camera
- Transparent design
- Compatible with MagSafe charging
- Elegant and minimal design
Choose only the best for your new iPhone 14 Pro. Discover the new Lite Mag iPhone 14 Pro case compatible with Apple’s Made For MagSafe refill.
The cover, completely transparent and made of durable TPU with reinforced corners, protects iPhone on all sides. The raised frame protects the camera in all its parts, thus avoiding direct contact with surfaces. The Lite Mag is the perfect combination of minimal style and technology. It shows the unmistakable design of the new iPhone 14 Pro without hiding its lines and peculiarities. Compatible with MagSafe technology and all Apple accessories.
Protection on all sides: the Sky Mag cover provides protection for your iPhone on all sides. In addition, it is lined with a layer of scratch-resistant microfiber to protect your brand new iPhone from micro-Dust particles that often fit between the cover and the smartphone.
Personalize your cover: Choose the perfect gift for every occasion.
Proving how unique a person is to you is not always easy, Pure makes things easier for you by suggesting a personalized gift.
At Christmas, for a birthday or a name day, the custom cover will be the perfect present for those who want to stand out in style.
Buy it now!
| Height | 14,35 cm |
| Finishing Feature | Wireless charging compatible, Compatible with installed screen protector |
| Material | TPU |
| Other Features | MagSafe technology compatible |
| Weight | 20 g |
| Width | 6,77 cm |
| Height Master | 260 mm |
| Height Inner | 110 mm |
| Height Pack | 180 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 4730 g |
| Weight Inner | 515 g |
| Weight Pack | 75 g |
| Width Master | 240 mm |
| Width Inner | 100 mm |
| Width Pack | 30 mm |
| Depth Master | 430 mm |
| Depth Inner | 210 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options

Integrated magnetic protection and charging
Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones