

Cover Lite Mag for iPhone 16 Plus
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Full protection
- Made of durable TPU with reinforced corners
- Raised bezel for the camera
- Transparent design
- Compatible with MagSafe charging
- Elegant and minimal design
Want the best to protect your iPhone 16 Plus? Discover the Lite Mag cover by Puro, magsafe compatible and with maximum protection.
See the 3 reasons why you should choose it:
1. Magsafe compatibility: The Lite Mag cover for iPhone 16 Plus has been designed to ensure perfect compatibility with magsafe technology. Make the most of all the features of your iPhone, like charging on the go, without having to remove the case.
2. Unparalleled resistance: Effectively absorbs and disperses shocks, providing optimal protection. The cover was tested for resistance to falls above 3 meters exceeding military grade standards, becoming the perfect defense against impacts.
3. Absolute transparency: made with high quality materials, this transparent cover offers a clear and clear view of the elegant design of your iPhone, without hiding its lines and peculiarities.
| Height | 15,67 cm |
| Finishing Feature | Wireless charging compatible, Compatible with installed screen protector |
| Material | TPU |
| Other Features | MagSafe technology compatible |
| Weight | 15 g |
| Width | 7,39 cm |
| Height Master | 260 mm |
| Height Inner | 130 mm |
| Height Pack | 200 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 4860 g |
| Weight Inner | 550 g |
| Weight Pack | 80 g |
| Width Master | 220 mm |
| Width Inner | 110 mm |
| Width Pack | 13 mm |
| Depth Master | 440 mm |
| Depth Inner | 220 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options



Integrated magnetic protection and charging

Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
