Cover ICON iPhone 14 Pro
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- Antimicrobial formula prevents bacterial proliferation on the surface - Kills up to 99.9% of germs and bacteria present on the surface
- Flexible and soft-touch silicone
- Scratch-resistant microfiber interior
- Compatible with wireless charging
Dress up your iPhone 14 Pro with the Puro black Icon cover.
Made of soft-touch liquid silicone, it feels pleasant to the touch. The cover features an interior lining of scratch-resistant microfiber to protect your device, even when inserted into the case.
With the antimicrobial formula applied to the cover, bacterial proliferation on the surface is prevented, eliminating 99.9% of germs and bacteria. This makes the Icon cover perfect in terms of style and functionality.
Compatible with wireless charging, it provides full protection for your smartphone on all sides, adding a unique and sophisticated style.
| Finishing Feature | Wireless charging compatible, Compatible with installed screen protector, Fast-Touch Silicone |
| Internal Material | Microfiber |
| Material | Liquid Silicone |
| Other Features | Wireless Charge Compatible |
| Weight | 20 g |
| EAN: | 8033830312601 |
| Height Master | 250 mm |
| Height Inner | 120 mm |
| Height Pack | 200 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 4705 g |
| Weight Inner | 535 g |
| Weight Pack | 75 g |
| Width Master | 250 mm |
| Width Inner | 120 mm |
| Width Pack | 16 mm |
| Depth Master | 440 mm |
| Depth Inner | 220 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options
Cover ICON iPhone 14 Pro
Sale price€24,95
Tempered Glass for Smartphones
Tempered Glass for Smartwatches
AirTag Keychain
Phone Straps and Pockets
Replacement Watch Bands for Apple Watch
Replacement Watch Bands for Smartwatch
Charger for Apple Watch
Find Me Tracker
Mag Wallet
Charging Cables
Wall Chargers
Car Chargers
Car Holder
Power Bank
Desk Holder
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Outdoor Thermal Bottle - 500 ml
Hydro 5 Thermal Bottle – 500 ml
Hydro 7 Thermal Bottle – 750 ml
Hydro 10 Thermal Bottle – 1000 ml
Cases for MacBook
Laptop Sleeves
ByDay Classic Backpack
ByDay Pro Backpack
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones