



Slim Guard bag for PC from 13" to 14"
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- Ultra-thin
- Locking system
- Super fitting fit
- Double pull non-slip zip
Discover the new Slim Guard collection by Puro: case for notebooks and Apple MacBook, perfect for your travels.
The new Slim Guard case for MacBook and Notebook is the ideal solution to protect your laptop.
Double zip with non-slip surface ensures easy opening/closing.
Available in different colors and sizes, it is the ideal solution to protect your laptop every day without adding thickness.
| Closure | Zip |
| Material | Neoprene |
| Weight | 200 g |
| Height Master | 320 mm |
| Height Inner | 240 mm |
| Height Pack | 240 mm |
| Amount Master | 24 Pz |
| Amount Inner | 1 Pz |
| Weight Master | 5475 g |
| Weight Inner | 205 g |
| Weight Pack | 205 g |
| Width Master | 230 mm |
| Width Inner | 30 mm |
| Width Pack | 30 mm |
| Depth Master | 800 mm |
| Depth Inner | 330 mm |
| Depth Pack | 330 mm |
Choose options




Slim Guard bag for PC from 13" to 14"
Sale price€29,95

Details that make the difference

Choose your color
Wireless Earphones
Stereo Earphones
Externale Loudspeaker