
Wall charger with Schuko socket, 1 USB-C 20W Power Delivery output and 1 USB-A output
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
Secure payment guaranteed
- Schuko male socket
- Schuko female output
- Perfect for small appliances
- 1 x 20W USB-C Power Delivery output
- 1 x 18W USB-A output
- Ideal for smartphones, tablets, smartwatches and speakers
The Wall charger with Schuko socket is the ideal choice for those looking for power, versatility and practicality in a single compact device. The Schuko male socket allows it to connect directly to the wall, while the Schuko female socket allows you to power small appliances and accessories, such as hair dryers, hair straighteners, coffee makers and microwaves, without sacrificing an electrical outlet.
Ideal for quickly charging devices. Fast.
Power up to 3 devices simultaneously.
| Charging Type | Power Delivery |
| Input | 100-230V A.C. 50/60Hz 0,5A |
| Input Voltage | 100-230V A.C. 50/60Hz 0,5A |
| Output | 1 USB TYPE-C PD |
| Output Power | 20W |
| Recharging Time | smartphone: 45 minutes - tablet: 90 minutes |
| Weight | 30 g |
| EAN: | 8018417500275 |
| Height Master | 330 mm |
| Height Inner | 110 mm |
| Height Pack | 140 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 8610 g |
| Weight Inner | 1005 g |
| Weight Pack | 140 g |
| Width Master | 320 mm |
| Width Inner | 160 mm |
| Width Pack | 100 mm |
| Depth Master | 430 mm |
| Depth Inner | 310 mm |
| Depth Pack | 60 mm |
Choose options
Tempered Glass for Smartphones
Tempered Glass for Smartwatches
AirTag Keychain
Phone Straps and Pockets
Replacement Watch Bands for Apple Watch
Replacement Watch Bands for Smartwatch
Charger for Apple Watch
Find Me Tracker
Mag Wallet
Charging Cables
Wall Chargers
Car Chargers
Car Holder
Power Bank
Desk Holder
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Outdoor Thermal Bottle - 500 ml
Hydro 5 Thermal Bottle – 500 ml
Hydro 7 Thermal Bottle – 750 ml
Hydro 10 Thermal Bottle – 1000 ml
Cases for MacBook
Laptop Sleeves
ByDay Classic Backpack
ByDay Pro Backpack
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones