





Cover Daylight for iPhone 16 Pro
🚚 Free shipping on orders over €49.90
📦 Order now and receive in 3-6 business days
- Polycarbonate core
- Semi transparent, soft matte
- Surface soft to the touch
- Rigid edges
- Anti fingerprints
- Raised camera edges
- Compatibility magsafe
If you are looking for a cover that is compatible with magsafe technology and gives elegance to your iPhone 16 Pro, the Cover Daylight for iPhone 16 Pro with soft matte effect is the right choice for you!
Discover 3 good reasons to buy the new Daylight cover for iPhone 16 Pro:
1. Snap & Go: Perfect alignment with magsafe magnets that ensure wireless charging without removing the cover, plus compatibility with all magsafe accessories.
2. Flexible Design: Made with a semi-transparent matte effect design, the cover features a soft touch surface that is anti-fingerprint.
3. Total Protection: despite its flexibility and softness, the cover represents an optimal protection for your iPhone 16 Pro. Made of soft silicone, it completely wraps the phone and camera, protecting it through the raised edges.
| Height | 15 cm |
| Finishing Feature | anti-fingerprint, Matt |
| Internal Material | Polycarbonate |
| Material | Liquid Silicone |
| Other Features | Compatible with MagSafe technology |
| Weight | 20 g |
| Width | 7,5 cm |
| Height Master | 250 mm |
| Height Inner | 230 mm |
| Height Pack | 180 mm |
| Amount Master | 48 Pz |
| Amount Inner | 6 Pz |
| Weight Master | 5080 g |
| Weight Inner | 575 g |
| Weight Pack | 70 g |
| Width Master | 250 mm |
| Width Inner | 110 mm |
| Width Pack | 30 mm |
| Depth Master | 460 mm |
| Depth Inner | 120 mm |
| Depth Pack | 100 mm |
Choose options







Flat design, Pro details

Compatible with MagSafe technology
MagSafe Compatible Cases
MagSafe Compatible Car Holders
MagSafe Compatible Desk Holders
MagSafe Compatible Power Banks
MagSafe Compatible Chargers
Mag Wallet
Wireless Earphones
Wired Earphones
Speakers & Microphones
